Milioni ljudi u svetu rođeni su pre termina, među njima i Albert Ajnštajn i Isak Njutn.
Zvanični podaci govore da se u svetu preveremeno rodi oko 15 miliona dece godišnje. U Institutu za neonatologiju Srbije, u Beogradu godišnje se zbrine između 750 i 800 mališana telesne težine ispod 1500 grama iz cele Srbije. Najsitnija beba koja je boravila u Institutu za neonatologiju bila je teška svega 430 grama.
Preveremeno rođena beba je ona koja je došla na svet pre isteka 37. nedelje trudnoće. Ona bi još uvek trebalo da bude u majčinom stomaku i nije sposobna da se samostalno prilagodi spoljnoj sredini. Nakon rođenja bebe pre očekivanog termina roditelje obuzima velika briga, posebno prilikom napuštanja porodilišta i upuštanja u nove runde borbe za zdrav život i pravilan razvoj mališana. Ipak, zahvaljujući napretku u medicini i dostupnosti savremenih aparata i metoda lečenja danas i deca veoma male težine na rođenju imaju veliku šansu da prežive i pravilno se razvijaju.
„Po našim zdravstvenim izveštajima, prosečan boravak dece u Institutu je oko 40 dana. Neka deca borave mnogo kraće, ali deca koja su jako nezrela i jako mala, borave kod nas i po tri do četiri meseca, nekada i duže“ rekla je Radmila Mileusnić Milenović, direktorka Instituta za neonatologiju u razgovoru za TV RTS.
UNICEF Srbija objavljuje da savremeni koncept neonatalnog lečenja, kojoj Srbija teži, uključuje porodično orijentisanu razvojnu negu. Ona podrazumeva aktivno učešće roditelja u brizi o bebi dok boravi u jedinici intenzivnog neonatalnog lečenja, podrazmevajući i svakodnevni prolongirani kontakt koža na kožu. Takođe podrazumeva i primenu metoda kojima se u značajnoj meri imitiraju uslovi u majčinoj utrobi iz koje je dete prerano izašlo uz smanjivanje stimulusa okruženja koji negativno utiču na razvoj deteta. (https://www.unicef.org/serbia/medija-centar/vesti/omogucimo-kontakt-koza-na-kozu-po-rodjenju-svakoj-bebi-cak-i-kad-pozuri-na-svet).
Doktorka Mileusnić dodatno poručuje da porodično orijentisana razvojna nega dokazano smanjuje morbiditet i mortalitet novorođenčadi i istovremeno stvara uslove za bolji razvoj dece, povezivanje sa roditeljima, emocionalnu dobrobit i bolje mentalno zdravlje. Na Institut za neonatologiju u Beogradu svih osam jedinica za intenzivnu neonatalnu negu primenjuju principe porodično orijentisane razvojne nege usklađene sa međunarodnim standardima.
Anina priča
U većini slučajeva prevremenog rođenja uzrok nije poznat.
U Aninom slučaju se ipak znao. Od 21.nedelje trudnoće Ana se borila sa oboljenjem naziva preeklampsija koje zahteva porođaj pre termina. Devojčica Petra je na rođenju bila teška čitavih 680 grama.
Više o Aninom iskustvu koje je podelila sa Centrom za BEBE pogledajte na sledećem linku:
Pomoć i podrška za roditelje
Roditeljima i najbližima koji se suočavaju sa brigom i strepnjom nakon rođenja beba pre očekivanog termina dostupna je podrška od više udruženja i relevantnih institucija u Srbiji.
Institut za neonatologiju objavio je vodič za roditelje prevremeno rođenih beba koji se može pronaći na sledećem linku:
https://www.neonatologija.rs/vodic.htm
Centar ZA BEBE uvek uz vas!
U Savetovalištu NISI SAMA roditelji prevremeno rođene dece mogu dobiti neophodnu psihološku pomoć, savete i informacije koji će im pomoći da lakše prebrode težak period nakon rođenja bebe pre očekivanog termina.
Nesebično pružamo pomoć i podršku u svim kriznim situacijama jer su ljubav i oslonac ključni na putu rasta i razvoja naših mališana.