NISI SAMA

Savetovalište za neplanirane i krizne trudnoće

Testovi za krizna stanja u trudnoći
Screenshot 2024 08 22 at 01.23.26 (2)
Radno vreme: ponedeljak-petak 12-18 časova

NISI SAMA je projekat besplatne psihološke i savetodavne podrške Udruženja Centar ZA BEBE namenjen trudnicama i njihovim partnerima koji se na početku, u toku trudnoće ili neposredno nakon rođenja bebe suočavaju sa nedostatkom podrške ili nekom kriznom situacijom.

Naš prioritet je zdrava mama i zdrava porodica i zato smo proširili naše psihološke i savetodavne usluge u cilju očuvanja mentalnog zdravlja žena.

Želimo da ponudimo stručna, praktična i lako dostupna rešenja za što veći broj žena širom Srbije.

 Ako se suočavate sa nekom od sledećih situacija tokom trudnoće ili nakon rođenja bebe, možete popuniti jedan od standardizovanih upitnika i zakazati besplatan termin za savetovanje:

Niste sigurni da ste trudni?
Popuni test: Niste sigurni da ste trudni?

Kada se nađete u panici da li je trudnoća nastupila ili ne, možete nam se obratiti i popuniti online test. Dobićete smernice naših savetnika i mogućnost zakazivanja besplatnog savetovanja ako se trudnoća potvrdi.

Kriza u braku ili partnerskom odnosu
Popuni test: Kriza u braku ili partnerskom odnosu

Trudnoća i prva godina nakon rođenja deteta se često predstavljaju kao najsrećniji period života svakog roditelja. Da li je to baš tako? Dolazak bebe i neminovna promena prioriteta koja sledi može izazvati strah od odgovornosti i neizvesnost, te se neretko partnerska veza može naći u krizi.

Iako se smatra da nema veće sreće za čoveka u životu od uspelog fizičkog, emotivnog i duhovnog sjedinjenja sa voljenom osobom, parovi se često tokom perioda trudnoće i nakon rođenja bebe mogu suočiti sa nezadovoljstvom kao posledicom brojnih izazova. Mnogi roditelji se ne usuđuju da razgovaraju o ovim problemima, niti da potraže pomoć. Potiskivanje poteškoća u partnerskom odnosu može izazvati još veće probleme i dovesti do raskida veze ili razvoda sa dugoročnim posledicama za supružnike/partnere i decu.

Stoga je od velike važnosti da se partneri  blagovremeno pripreme za izazove koje donosi roditeljstvo i već na početku veze razgovaraju da li žele decu i kada i kako bi reagovali u slučaju neplanirane trudnoće. Trudnoća se nekada može dogoditi i neplanirano, ali devet meseci koliko traje trudnoća ostavlja dovoljno vremena partnerima da se pripreme za promene koje dolaze.

Jedan od načina preveniranja potencijalne partnerske krize jeste i partnersko savetovanje. Savetovanje otvara postor za pregovaranje, kao i povećanje kapaciteta za prihvatanje različitosti i unapređenje međusobne komunikacije davanjem podrške međusobnom razumevanju.

Nepovoljni rezultati prenatalne dijagnostike
Popuni test: Nepovoljni rezultati prenatalne dijagnostike

Prenatalna dijagnostika obuhvata niz pretraga pre rođenja deteta kako bi se ustanovilo zdravstveno stanje bebe u prenatalnom periodu.

Rezultati prenatalnih testova često zbunjuju roditelje i to posebno oni u kojima se govori npr. o rizicima za nastanak Daunovog, Edvardsovog ili Patau sindroma ili sličnih atipičnosti. Važno je istaći da se uvećani rizik odnosi pri tome samo na ukupni prosek velikog broja ispitivanja. Prilikom testiranja ne uzimaju se u obzir individualne osobenosti. Konkretno to znači da beba može biti rođena zdrava i pored povećanih vrednosti rizika testa. Takođe, zbog mogućnosti da se svakom testu potkrade greška, nije isključeno da se rodi dete sa razvojnim izazovima, a da to roditelji nisu mogli da znaju na osnovu rezultata prenatalnih testova.

Preporučuje se da već na početku trudnoće razmislite o tome kako biste reagovali ukoliko biste se suočili sa nepovoljnim rezultatima prenatalne dijagnostike. Da li ste zabrinuti zbog takvih rezultata? Da li Vi i Vaš partner imate zajednički stav? Da li biste se konsultovali sa nekim stručnjakom?

Akušersko nasilje
Popuni test: Akušersko nasilje

Akušersko nasilje je problem sa kojim se suočavaju žene godinama unazad. Reč je o zlostavljanju prilikom pružanja medicinske nege ženi tokom trudnoće, porođaja i nakon porođaja. Može biti verbalno i fizičko i obuhvatati primenu medicinskih procedura bez informisanog pristanka pacijenta, uskraćivanje brige i diskriminaciju žena po svim osnovama. Od nedavno se više priča o akušerskom nasilju, pre svega zahvaljujući ženama koje su se odvažile da ispričaju svoju priču. Pokrenute su inicijative za pružanje besplatne pravne pomoći za žene žrtve. Akušersko nasilje može ostaviti fizičke i psihičke posledice na ženu, bebu i porodicu.

Naše savetovalište nudi psihološku pomoć ženama koje su ga doživele. Na taj način edukujemo i osnažujemo žene da se zauzmu za sebe tokom trudnoće i porođaja, jer je tada žena izuzetno ranjiva i potrebno joj je ohrabrenje i podrška više nego ikad u životu.

Nakon popunjenog upitnika imate mogućnost zakazivanja besplatnog psihološkog savetovanja uživo u našim prostojima u Beogradu ili onlajn na teritoriji cele Srbije.

Gubitak bebe
Popuni test: Gubitak bebe

Gubitak bebe je jedna od svakako najvećih trauma sa kojima neko se može suočiti. Kada se pripremamo za najradosniji događaj rođenja bebe ili kada je beba već došla na svet, iznenadni, neplanirani gubitak može zauvek promeniti tok života oba roditelja, posebno majke. Zato, bilo da se gubitak bebe dogodio u ranoj ili poznoj trunoći, bilo da ste bebu videli „samo“ na ultrazvuku i čuli otkucaje njenoj srca ili rodili bebu, pa onda bili suočeni sa njenim gubitkom, od suštinske važnosti da mame i tate dobiju svu moguću podršku.

Spontani pobačaj se dešava u svakoj desetoj trudnoći i može dogoditi do 20. nedelje.

Gubitak bebe na porođaju, odnosno mrtvorođena beba je svaki gubitak koji se dogodi nakon 20 nedelja trudnoće. Gubitak bebe na porođaju nije toliko čest kao ranije, ali se i dalje dešava u otprilike jednoj od 600 trudnoća. Može se dogoditi svakome, ali postoje određeni faktori koji mogu da povećaju rizik kao što su neka zdravstvena stanja, fetalne atipičnosti, problemi sa placentom i problemi kod roditelja.

Parovi koji se susretnu sa pobačajem ili gubitkom bebe mogu da se osećaju izolovano, kao da niko nema razumevanja za njihovu tugu. Mnogi ne dozvole sebi proces tugovanja, već se zatrpavaju brojim obavezama. Drugi opet mogu otići u drugu krajnost i ući u začarani krug depresije. Stoga je od velike važnosti da sa mamama koje su izgubile bebu budemo jako pažljivi i poštujemo njihovo vreme za tugovanje, ali i da im budemo podrška, pre svega kroz način obraćanja. Treba izbegavati uobičajene fraze „biće druga beba“, „ništa strašno se nije dogodilo“, ili da pokušamo da ih nasmejemo. Umesto toga najbolje je da jednostavno budemo tu za njih, bilo da žele da budu u tišini ili da podele svoje emocije i iskustvo sa nama.  

Za svakoga je proces tugovanja različit i ne postoji jedan pravi ili ispravan način prolaska kroz ovaj težak period. Svaki pojedinac će kroz ovo prolaziti tempom koji njemu prija i na način sa kojim ume da se nosi. Postoji širok spektar emocija koje se mogu javiti: tuga, bes, anksioznost, krivica, frustracija i strah. Zato je pored podrške prijatelja i porodice od važna i stručna podrška.

Naše savetovalište nudi individualno, partnersko i grupno savetovanje i podršku za žene i njihove partnere sa iskustvom gubitka bebe.

  • Biohemijska trudnoća pre 5. nedelje trudnoće ( trudnoća koja ne uspe u prvih nekoliko nedelja od začeća, tj. pobačaj koji se rano dogodi. Trudnoća se ne vidi na ultrazvuku, već samo po hormonima iz krvi i urina).
  • Anembrionalna trudnoća ( blighted ovum, veštičino jaje). Trudnoća kod koje odumru embrionalne ćelije, a trofoblast nastavlja sa rastom još neko vreme. Ultrazvučnim pregledom se dijagnostikuje prazan gestacijski sac.
  • Gubitak bebe u procesu biomedicinski potpomognute oplodnje
  • Nepotpuni pobačaj (abortus incompletus). Krvarenje i bolovi traju neko vreme, trudnica je uočila ispadanje tkiva ili ugrušaka iz materice, a unutrašnje materično ušće je još otvoreno.
  • Potpuni pobačaj (abortus completus). Bolovi i krvarenje su se smirili, materica je veličine kao i pre trudnoće, ušće materice je zatvoreno.
  • Pobačaj u toku (abortus in tractu) – krvarenje i bolovi su jaki, a plod ili njegovi dijelovi već u kanalu materice.
  • Zadržani pobačaj (missed abortion). Mrtav plod ostaje u materici još izvesno vreme. Ultrazvučno nema srčane akcije ploda niti očekivanog porasta, ili je plod počeo da se razlaže.
  • Nekomplikovani febrilni pobačaj. Spontani pobačaj kod koga je došlo do povećanja telesne temperature do 38 C, ali je infekcija zahvatila samo endometrijum. Lečenje je antibiotsko.
  • Komplikovani ili septički pobačaj. Nakon spontanog pobačaja nastaje upala koja se širi na okolne organe, prisutna je visoka telesna temperatura, loše opšte stanje i bolovi. Potrebna je hospitalizacija i lečenje visokim dozama kobinovanih antibiotika.
  • Cervikalni pobačaj (embrion je zaustavljen u cervikalnom kanalu).
  • Vanmaterična trudnoća (situacija kada se oplođeno jaje implantira u jedan od jajovoda. Kada se jaje zaglavi u njima, neće se dalje razviti i zdravlje trudnice može biti ozbiljno ugroženo ako se brzo ne ustanovi dijagnoza).
  • Molarna trudnoća (Predstavlja vrstu gubitka ploda, odnosno pobačaja. Do njega dolazi zbog toga što se ćelije koje treba da formiraju posteljicu ne razvijaju pravilno, te stoga nažalost nije moguće održati trudnoću).
  • Mrtvorođena beba (SZO definiše mrtvorođenost kao bebu stariju od 28.nedelja kod koje je smrt nastupila pre ili tokom prođaja).

Iznenadna smrt odojčeta  SUID/SIDS (iznenadna smrt novorođene bebe ili bebe mlađe od jedne godine čiji uzrok nije očigledan: sindrom iznenadne smrti SIDS, nepoznati uzrok ili slučajno gušenje i davljenje u krevetu).

Abortirati ili ne?
Popuni test: Abortirati ili ne?

Ljudima je potrebna podrška za skoro sve izazove u životu koje nazivamo kriznim stanjima. Nisu sve krize loše, naprotiv, mogu biti  pokretači značajnih odluka i promena u životu. I krizi u trudnoći vredi pristupiti kao svakoj krizi inače. To znači suočiti se sa problemom i tražiti podršku. Često koristimo podršku prijatelja ili porodice, ali u mnogim situacijama to nije dovoljno. Potrebna je stručna pomoć. Zato smo mi tu. 

Svaka trudnoća zauvek menja život žene i njenog partnera. Bilo da je planirana i dugo očekivana ili neplanirana i iznenadna, podstiče nas da u kratkom vremenskom roku dobro preispitamo svoje prioritete.

Ukoliko okolnosti u trenutku začeća bebe nisu idealne, žene se mogu naći pod pritiskom da urgentno moraju da reše trenutnu situaciju. Tokom procesa donošenja jedne od svakako najznačajnijih odluka u svom životu često su ostavljene same ili izložene pritiscima i ucenama okoline, partnera, primarne porodice ili poslodavca. Ukoliko nisu stručno i adekvatno posavetovane mogu doneti ishitrenu odluku, nesvesne svih mogućih posledica. 

Bilo da je reč o nedostatku podrške primarne porodice ili partnera, nezavršenom školovanju, nepovoljnom zdravstvenom stanju majke, nerazrešenim traumama iz primarne porodice ili individualnim razlozima, možete se obratiti našem stručnom timu.

Mobing zbog trudnoće
Popuni test: Mobing zbog trudnoće

Ukoliko ste izloženi mobingu u toku trudnoće i nakon povratka sa porodiljskog odsustva

Mobing

Mobing podrazumeva svako psihičko ili verbalno zlostavljanje na radnom mestu sa namerom da se obezvredi rad pojedinca ili grupe. Mobing nije novi fenomen i postoji od kad postoji ljudski rod i želja pojedinca za vlašću. Terminom mobing obuhvaćene su sve vrste šikaniranja na radnom mestu. Postoji i veliki broj termina kojim bi se mobing mogao prevesti na srpski jezik: moralno zlostavljanje, psihološko maltretiranje, psihološki teror…

Po svojoj strukturi, mobing je nasrtaj na čast i ugled, sadrži kletvu, uvredu i kršenje osnovnih ljudskih prava. Mobing je oblik ponašanja na radnom mestu, kojim jedna osoba ili više njih periodično ili permanentno psihički ponižava drugu osobu sa ciljem ugrožavanja njenog ugleda, časti, ljudskog dostojanstva i integriteta, sve do eliminacije s radnog mesta. Mobing može izazvati zdravstvene smetnje i simptome, promene u psihičkoj i emocionalnoj sferi, kao promene na telesno-zdravstvenom planu i promene u ponašanju.

Metode ovakvog postupka su najrazličitije, a najuobičenije su: ponižavanje, zastrašivanje, uvredljivo ponašanje u nameri da se individua ili grupa kazni ili zastraši, neopravdano nametanje uslova rada, ugrožavanje zdravlja, izolovanje od drugih zaposlenih lica, navođenje da pojedinac da otkaz ili da raskine ugovor, ismejavanje, uznemiravanje (seksualno, psihičko, verbalno) ili zakidanje na zaradi.

Mobing tokom trudnoće ili po povratku sa porodiljskog odsustva

Trudnoća se često naziva blaženim stanjem i to je period kada je ženi potrebno maksimalno razumevanje i podrška. Međutim mnogi poslodavci već na samom razgovoru za posao pokreću pitanje eventualne trudnoće i čak uslovljavaju žene da ne mogu da ostanu u drugom stanju u nekom narednom periodu. Bilo da se trudnoća dogodi planirano ili neplanirano, žena bi trebalo da naiđe na razumevanje poslodavca. Ipak, budite pažljivi kada saopštavate da ste u drugom stanju, posebno ako Vam je već poslodavac slao negativne poruke u vezi sa Vašim potencijalnim rodiljteljstvom i porodiljskim odsustvom.

Pre saopštavanja informacije o trudnoći, važno je da najpre budete sigurni da ste u drugom stanju i da je trudnoća uredna. Stoga bi nakon urađenog testa za trudnoću ili pozitivnog Beta HCG testa trebalo obavezno posetiti ginekologa koji bi ultra-zvučnim pregledom potvrdio trudnoću. Možda će Vam ginekolog predložiti i neke dodatne preglede kod drugih lekara specijalista i stoga je naš predlog da poslodavcu i kolegama saopštite da ste trudni eventualno tek nakon 12. nedelje trudnoće.  Razgovarajte o svojim željama i planovima i u zavisnosti od Vašeg zdravstvenog stanja i prirode posla dogovorite se sa poslodavcem o tome do kada planirate da radite i da li je eventualno neophodno održavanje trudnoće i pokretanje trudničnog bolovanja. Ukoliko je sa trudnoćom sve u redu, a uslovi posla dozvoljavaju, po zakonu možete raditi do 28. nedelje trudnoće.

Ukoliko poslodavac negativno reaguje na vest o trudnoći i počinje da Vas izlaže mobingu, ili ukoliko po povratku sa porodiljskog odsustva počinje da sprovodi mobing ( ne dodeljuje Vam radne zadatke, prebacuje Vas na drugo radno mesto koje ne odgovara Vašim kvalifikacijama), te trpite dugotrajno ignorisanje, pritisak i zastrašivanje, možete se obratiti našem Savetovalištu.

Beba sa nekim vidom atipičnosti/invaliditeta
Popuni test: Beba sa nekim vidom atipičnosti/invaliditeta

Bilo da je trudnoća planirana ili ne, jedan od najvećih strahova je hoće li sve biti u redu sa bebom. Posle porođaja je to prva misao. I taj strah postoji nezavisno od broja porođaja, godina i svega ostalog. Možda u početku postoji samo sumnja ili su Vam direktno odmah rekli da nešto nije u redu. I to saznanje obično nadjača sve Vaše odbrambene mehanizme. Nalazite se u stanju šoka. Odjednom je sve drugačije, primećujete sažaljive poglede u prolazu, ne možete da dišete i jasno razmišljate. Deluje kao da ste u kovitlacu dok traje borba za bebin život. I molite se da beba bude dobro, da preživi. Obično su svi tu, raspituju se, misle da pružaju podršku, svako na svoj način. Vi ste sluđeni i uplašeni. Hiljadu misli i pitanja Vam prolazi kroz glavu. Mnogo plačete. Možda ste došli kući bez bebe, jer joj treba medicinska nega. Vremenom se iskristališe o čemu se radi. Rodbina i prijatelji se povlače, imate osećaj da ste sami na svetu s tim malim bićem i pitate se zašto baš mi. Osećate krivicu, preispitujete svako svoje ponašanje u toku trudnoće. Pitate se gde ste pogrešili, tragate za informacijama.

Saradnice našeg stručnog tima su tu da Vas saslušaju i pruže psihološku podršku. To Vam može pomoći da povratite ravnotežu i usmeri Vas na ono što možete da uradite za svoju bebu. Nakon popunjenog upitnika imate mogućnost zakazivanja besplatnog psihološkog savetovanja uživo u našim prostorijama u Beogradu ili onlajn na teritoriji cele Srbije. 

Postporođajna depresija
Popuni test: Postporođajna depresija

Postpartalna depresija se često javlja u prvih nekoliko nedelja po rođenju bebe. Prati je osećaj krivice i stida. To nije vaša greška. Zbog naglih fizičkih promena posle porođaja može nastupiti period kada ste neraspoloženi i samo želite da se sve vrati na onu bezbrižnost pre bebe. Prirodno je da ste umorni prvih nekoliko meseci, dok ne uspostavite ritam spavanja i hranjenja. Obično svi pitaju za bebu, a majka je zu drugom planu. Imajte u vidu da je određen stepen neraspoloženja posle porođaja uzrokovan hormonskim promenama i to stanje je nazvano „baby blues“. I sasvim je normalna posledica naglog vraćanja hormona na nivo pre trudnoće. Međutim, ukoliko bezvoljnost, tuga i nemoć traju duže od dve nedelje u kontinuitetu, najbolje je da potražite pomoć. Nije sramota biti iscrpljen zbog naglih promena u životu. Postporođajna depresija se javlja češće nego što mislite, ali je još uvek tabu tema.

Ukoliko imate doživljaj da ne možete sami i ne možete da se izborite sa velikim zahtevima koje rano majčinstvo postavlja pred vas, bilo bi dobro da potražite pomoć stručnjaka.

U našem savetovalištu smo spremni da Vas saslušamo, dobiti ćete podršku i smernice za dalje korake.

Posledice abortusa
Popuni test: Posledice abortusa

I žene i muškarci mogu biti neprijatno iznenađeni kada se suoče sa neplaniranom trudnoćom. U panici, izloženi brojnim pristiscima i nedostatkom podrške partnera i primarne porodice, žene mogu doneti odluku o prekidu trudnoće. Partneri često ni sami nisu pripremljeni kako da reaguju u ovakvoj situaciji i izostanak njihove pravovremene reakcije, prepuštanje odluke partnerki bez pružanja podrške ili negativna reakcija (“Nisam sada spreman da budem otac”, “Nisam se još realizovao u poslu”, “Kako da znam da je dete moje…”) mogu jako povrediti ženu, zbog čega se ona često odlučuje na prekid trudnoće.  Takođe, abortus može biti predložen i od strane lekara zbog nepovoljnih rezultata prenatalne dijagnostike, a da ženama nisu predočene sve alternative koje im stoje na raspolaganju.

Žene često kažu da su bile prinuđene na abortus zbog nedostatka alternativa. Nakon tog iskustva neke žene se mogu suočiti sa brojnim negativnim emocijama. Prvobitno olakšanje se transformiše u melanholiju, povređenost i žaljenje. Te emocije, iako često nesvesne, mogu izazvati neke od sledećih simptoma, čak i nakon više godina: nesnosne glavobolje i bolove u donjem abdomenu, poremećaj sna i noćne more, ekstremnu uznemirenost, osećanje krivice, uprljanosti i osude, želju za umiranjem, emotivnu otupelost, zloupotrebu alkohola i droga, nekontrolisanu želju za novom trudnoćom, neadekvatno reagovanje u blizini beba i trudnica. Ove negativne emocije mogu nastati kao posledica traumatskog događaja – abortusa. Sa negativnim posledicama nakon abortusa njihovih partnerki mogu se suočiti i muškarci, kao i druga rođena deca.  Neki od simptoma su razne vrste zavisnosti od alkohola, droga, kocke i pornografije. Neke od posledica izloženosti ovom traumatičnom iskustvu mogu biti noćne more, depresija, poremećaj u ishrani, suočavanje sa emotivnim bolom, sramom i krivicom.

Noviteti u savetovalištu NISI SAMA

Proširili smo spektar besplatnih usluga u cilju očuvanja mentalnog zdravlja žena

Problemi sa mentalnim zdravljem i dalje su tabu, posebno u periodu trudnoće, kao i neposredno nakon rođenja bebe kada se očekuje da je ovo idilično vreme u životu  žene. Većina ljudi, po nekim istraživanjima čak oko dve trećine, nikada ne zatraži stručnu pomoć zbog osećanja stida ili straha od reakcije okoline. Tokom naše dugogodišnje prakse pružanja savetodavnih i psiholoških usluga trudnicama, svesni smo da se žene u reproduktivnom periodu ipak često suočavaju sa anksioznošću zbog ubrzanog tempa života i sve većih poslovnih obaveza, tako da često odlažu roditeljstvo ili odustaju od njega. Takođe, kada se trudnoća dogodi, mogu se desiti brojne neočekivane okolnosti, koje mogu izazvati krizu ili traumu. To su situacije poput raskida partnerske veze i napuštanja od strane partnera, gubitak bliskog člana porodice u trudnoći,  nega bolesnog člana porodice, nezavršeno školovanje, nestabilan posao, i sl.

Osim toga tokom same trudnoće može doći do gubitka bebe usled spontanog pobačaja, vanmaterične trudnoće, iznenadne smrti bebe, neuspelog pokušaja biomedicinski potpomognute oplodnje i sl. Nepovoljni rezultati prenatalne dijagnostike i rođenje deteta sa invaliditetom, takođe mogu prouzrokovati krizu, kao i traumatična iskustva tokom samog porođaja. Sve to utiče da mentalno zdravlje žena bude ugroženo, a dugotrajne psihoterapije su prilično skupe i nedostupne velikom broju žena, posebno u unutrašnjosti. Sve to može rezultirati povlačenjem žena u sebe i izolacijom, čime se otvara mogućnost za razvoj ozbiljnih mentalnih oboljenja, a važno je da sadašnje i buduće majke budu psihički zdrave da bi mogle da se nose sa brojnim izazovima roditeljstva i rada.

Kako funkcioniše savetovanje?

Savetovanje sprovodi naš stručni tim psihologa, psihoterapeuta i savetnika i može se obaviti direktno u našim prostorijama u Beogradu, putem video poziva (Viber-a ili WhatsApp-a) ili telefonom. Da biste zakazali savetovanje, potrebno je  da popunite jedan od standardizovanih upitnika na našem veb-sajtu u zavisnosti od situacije u kojoj se nalazite. Prilikom popunjavanja upitnika potrebno je ostaviti broj telefona, nakon čega će Vas kontaktirati naš koordinator i zakazati termin za savetovanje. Usluge pružamo uz poštovanje politike privatnosti i principa tajnosti i poverenja. Nakon prvog savetovanja pravi se individualni plan podrške za svakog klijenata u zavisnosti od potreba i nudi se mogućnost dodatnog savetovanja ili uključivanja u grupe podrške.

Sve usluge savetovališta su besplatne, ali pošto se naše Udruženje finansira kroz donacije i projekte, ukoliko želite da podržite rad našeg udruženja, možete to učiniti klikom na dugme „donacije“.

Koncept Savetovališta NISI SAMA

Ljudima je potrebna podrška za skoro sve izazove u životu koje nazivamo kriznim stanjima. Nisu sve krize loše, naprotiv, mogu biti  pokretači značajnih odluka i promena u životu. I krizi u trudnoći vredi pristupiti kao svakoj krizi inače. To znači suočiti se sa problemom i tražiti podršku. Često koristimo podršku prijatelja ili porodice, ali u mnogim situacijama to nije dovoljno. Potrebna je stručna pomoć. Zato smo mi tu. 

Naš stručni tim ti pruža:

– Besplatno individualno i partnersko savetovanje, kao i mogućnost uključivanja u grupe podrške

– Konkretnu pomoć tokom trudnoće i posebno nakon rođenja bebe

Nisi sama smanjena

Ti odlučuješ o onome što ti je bitno

Od početka projekta NISI SAMA savetovali smo preko 4000 žena. Iskustvo nam pokazuje da su najčešći razlozi zbog kojih se trudnice suočavaju sa krizom pritisci kojima su izložene od strane partnera, primarne porodice, poslodavca, nezavršeno školovanje ili neki od indvidualnih razloga, poput nerazrešene traume iz primarne porodice ili prethodnih namernih prekida trudnoće.

Naš stručni tim će ti pomoći da sagledaš svoju situaciju iz različitih uglova, osnažiti te i pomoći da izgradiš mrežu podrške, kako bi mogla samostalno i bez pritiska doneti slobodnu odluku. 

U kriznoj situaciji tokom trudnoće i nakon rođenja bebe se može naći svaka žena!

Ti odlucujes 1

Cilj našeg savetovanja je:

  • Adekvatno informisanje
  • Detektovanje suštinskog problema
  • Profesionalno savetovanje
  • Izgradnja mreže podrške
Neplanirano si trudna smanjena

Sve naše usluge su besplatne uz poštovanje principa tajnosti i poverenja.

Kontaktirajte nas

Kada trudnoća nije planirana

Svaka trudnoća zauvek menja život žene i njenog partnera. Bilo da je planirana i dugo očekivana ili neplanirana i iznenadna, podstiče nas da u kratkom vremenskom roku dobro preispitamo svoje prioritete.

Ukoliko okolnosti u trenutku začeća bebe nisu idealne, žene se mogu naći pod pritiskom da urgentno moraju da reše trenutnu situaciju. Tokom procesa donošenja jedne od svakako najznačajnijih odluka u svom životu često su ostavljene same ili izložene pritiscima i ucenama okoline, partnera, primarne porodice ili poslodavca. Ukoliko nisu stručno i adekvatno posavetovane mogu doneti ishitrenu odluku, nesvesne svih mogućih posledica. 

Untitled design q7c4bwu6er1onuqwqvl5an7vrzowt05qn6yxjpmkgk

Cilj koncepta savetovanja NISI SAMA

adekvatno informisanje

edukacija

detektovanje suštinskog problema

profesionalno savetovanje

izgradnja mreže podrške

Svima je potrebno malo, a nekima i malo više pomoći. Bićemo uz vas
Koncept savetovanja2
Prihvatanje 700

Osnove našeg koncepta savetovanja:

Kompetentnost

U središtu našeg interesovanja ste vi, vaše želje i potrebe. Naš cilj je da vam ponudimo najbolje profesionalno savetovanje. Stoga vam je na raspolaganju profesionalni tim saradnika na projektu NISI SAMA – psiholozi, socijalni radnici, terapeuti i komunikolozi.

Individualni pristup svakom klijentu

Svako savetovanje žena u situaciji krizne i neplanirane trudnoće je jedinstveno i nijedan slučaj ne nalikuje drugom. Situacije i krize sa kojima se susreću devojke, žene i njihovi partneri su individualne i slojevite. Stoga, naš tim nudi objektivne informacije i profesionalno savetovanje koje je prilagođeno individualnim potrebama naših klijenata.

Rešavanje aktuelnih problema

Zajedno sa trudnicama analiziramo njihovu životnu situaciju, njihove strahove i brige. Zajednički pronalazimo rešenja koja ohrabruju žene da rode dete, koje nikada suštinski ne predstavlja problem.

Osnaživanje ličnih kapaciteta

Pomažemo trudnicama da otkriju snage koje se kriju u njima. Osnažujemo njihov osećaj vrednosti i pružamo im podršku da prihvate izazove sa kojima se suočavaju i da ih savladaju.

Ukazivanje na nove perspektive

Krizna situacija može da utiče na gubitak životne vizije i perspektive. Često se ne vidi izlaz iz tog začaranog kruga. Naše savetovanje pruža novo svetlo i nove perspektive za roditeljstvo i zajednički život sa detetom.

Slobodna odluka

Svaka žena samostalno donosi odluku. Ali prilikom donošenja odluke, ženama moraju biti dostupne informacije i alternative. Ujedno, žene moraju biti sigurne u svoj izbor i njegove posledice. Mnoge trudnice tek nakon našeg savetovanja dobijaju mogućnost za slobodan i fer izbor.

Nastavak podrške mamama, tatama i bebama

Korak po korak pratimo trudnice tokom kriznog perioda tokom trudnoće, ali i nakon toga. Naš cilj je dugoročna briga o dobrobiti svake majke, oca, porodice i bebe, pa stoga, pored savetovanja koje je prilagođeno individualnim potrebama, nastavljamo da pružamo pomoć kroz naše druge projekte, posebno kroz mrežu podrške BEBA PLUS.

Moto udruženja Centar ZA BEBE

Moto našeg udruženja Centar ZA BEBE je da je Svaka beba dragocena i dobrodošla. 

Zato trudnicama i njihovim partnerima pružamo informacije, savetovanje i pomoć, kako bismo ih osnažili za najdivniji zadatak na svetu – roditeljstvo. Sa svakom bebom naš svet postaje toplije, lepše i radosnije mesto za život.

Statistike u broju abortusa u Srbiji

U Srbiji je prema Izveštaju Instituta za Javno zdravlje Batut tokom 2021. godine bilo prijavljeno 10.880 prekida trudnoće, naspram 60.970 rođenih beba. /…/ Od svih žena koje su imale medicinski, odnosno legalno indukovan prekid trudnoće, najviše je onih u dobi 25–34 godine (45,5%). Žene mlađe od 20 godina koje su imale medicinski prekid trudnoće čine 3,3% ukupnog broja legalno indukovanih prekida trudnoće. Najveći broj medicinskih prekida trudnoće (33,6%) je zabeležen kod žena bez dece. 

Tačan broj abortusa u Srbiji je teško precizno odrediti, posebno nakon uvođenja tzv. medikamentoznog tj. medicinskog abortusa putem tableta u Srbiji. 

Izvor

Medicinske posledice abortusa

Prilikom vakuumske aspiracije ili kiretaže instrumentima se mogu prouzrokovati povrede sluzokože, grlića ili materice. Jedna od posledica ovih intervencija takođe može usloviti manju otpornost grlića u narednim trudnoćama. Time se ujedno povećava i rizik od prevremenog porođaja. Nakon abortusa mogu nastupiti i naknadna krvarenja, infekcije i jaki bolovi u donjem delu stomaka. Takođe, zbog anestezije koja se primenjuje u ovoj intervenciji postoji i rizik od komplikacija u krvotoku, kao i alergijskih reakcija.

Psihičke posledice abortusa

Žene sa iskustvom abortusa svedoče i o negativnim emocijama poput osećanja tuge, žaljenja, srama. Abortus može ostaviti dubok trag u životu svake žene. Osećaj da nikada nisu upoznale svoje dete, kod žena može izazvati dugogodišnje osećanje krivice, čak i depresiju. Sama intervencija prekida trudnoće ne traje dugo, ali se žene nekada veoma dugo bore sa posledicama svoje odluke.

Šta sve treba da znaš pre nego što doneseš odluku o abortusu?

Argumenti ZA I PROTIV abortusa

Abortus je verovatno jedna od najtežih odluka koju ćeš doneti u životu. Zato je važno da razmotriš sve argumente ZA i PROTIV. Naveli smo neke od argumenta, ali ti možeš napraviti i svoju listu.

Za: „Rođenje (još jednog) deteta bi mi trenutno predstavljalo veliko opterećenje!“

Za: „Želim da rodim dete, samo onda kada bude željeno. Šta da kažem svom detetu, kada me bude pitalo da li sam se radovala njegovom rođenju?“

Za: „Moj (bračni) partner ne želi dete. Ne želim da dovedem u pitanje naš odnos zbog rođenja deteta!“

Za: „Previše sam mlada, još idem u školu/studiram i upravo sam raskinula sa ocem svog deteta. Sada je potpuno pogrešan trenutak za rađanje bebe!“

Za: „Ne mogu da upravljam ni svojim životom. Ne bih bila dobra majka svom detetu!“

Protiv: „Trudnicama i mamama su na raspolaganju mnogi vidovi pomoći.“

Protiv: „Ljubav i radost zbog rođenja deteta se kod mnogih trudnica razvija tek u toku trudnoće.“

Protiv: „Prvobitno neprihvatanje deteta se dešava zbog straha od velike odgovornosti. Često je partneru jednostavno potrebno vremena da se navikne na ideju o očinstvu“.

Protiv: „Gotovo da ne postoji idealan trenutak za rađanje bebe, ali se možemo upustiti u avanturu života sa novorođenčetom čim se rodi.“

Protiv: „Često briga za bebu u nama pokreće neverovatne snage, za koje nismo ni bili svesni da postoje u nama.“

Faq 01

Abortus ako ste mlađi od 18 godina

Za prekid trudnoće kod lica mlađeg od 16 godina i lica potpuno lišenog poslovne sposobnosti, potrebna je i pismena saglasnost roditelja, odnosno staraoca.
Ako se saglasnost ne može pribaviti od roditelja, odnosno staraoca zbog njihove odsutnosti ili sprečenosti, potrebno je pribaviti saglasnost nadležnog organa starateljstva.

Abortus u slučaju nepovoljnih rezultata prenatalne dijagnostike

Ukoliko se metodama prenatalne dijagnostike pretpostavi invaliditet ili teže oboljenje deteta, prekid trudnoće se obrazlaže medicinskim indikacijma. U ovom slučaju ne postoji vremensko ograničenje za vršenje abortusa, što znači da je abortus moguć i posle isteka 10. nedelje, ali uz posebno odobrenje Etičke komisije.

Pod pritiskom za vršenje abortusa

Mnoge žene se suočavaju sa velikim pritiskom da abortiraju dete za koje se pretpostavlja da će se roditi sa invaliditetom ili nekim težim oboljenjem. Najčešće se u tim momentima ne mogu sagledati svi aspekti deformiteta ili eventualnog invaliditeta deteta. Teško da se može i pretpostaviti, kako dijagnostikovana bolest može da utiče na svakodnevni život. Trudnicama može biti od pomoći da stupe u kontakt sa drugim roditeljima koji imaju decu sa nekim oblikom invaliditeta, koji je dijagnostikovan u trudnoći. Razgovor može pomoći da se prenebregnu neki strahovi sa kojima se roditelji suočavaju.

Podrška umesto osude

Ženama koje imaju iskustvo abortusa potrebna je podrška, a ne osuda. Jedna od mama koja je imala ovakvo iskustvo je napisala:

„Zamišljam da postoji neki paralelni univerzum gde sam bila dovoljno hrabra da je imam, gde ona živi, gde je grlim i ljubim i gde raste srećna uz nas.“

 Savetovalište NISI SAMA nudi individualnu, partnersku i grupnu podršku za prevazilaženje ove traume.

Jedan od programa podrške je i SaveOne. Reč je o međunarodnom programu za podršku osobama sa iskustvom abortusa. Osmislila ga je Šila Harper koja je i sama imala abortus. Program SaveOne poziva žene i muškarce koji nose povrede zbog trauma abortusa na put oslobođenja, duhovni rast i obnovu. Reč je o putovanju baziranom na hrišćanskim principima koje nas kroz deset lekcija podstiče da se suočimo sa osećanjem tuge, krivice i srama i vodi opraštanju i emotivnom i duhovnom isceljenju.

Iskustvo abortusa

Jedna od žena koja je prošla kroz program podrške SaveOne je rekla:

„SaveOne je veoma važan program za žene koje pate od emotivnih rana nakon abortusa koji je izvršen voljno ili pod prisilom, često i decenijama nakon što je učinjen. Žene tih povreda često nisu svesne, jer su duboko potisle emocije.

Nažalost, sve što biva potisnuto, ispliva na površinu u nekom trenutku. Ako duši nije dozvoljeno da obradi taj problem, onda i telo može trpeti posledice. U grupama podrške SaveOne se susreću ljudi koji su imali slično iskustvo. Dobro razumeju jedni druge, što je od velike pomoći pri suočavanju ranjenim emocijama. Imala sam prilike da vidim kako Bog doseže srca žena, kako Njegova ljubav prodire u njihova srca, kako se oslobađaju stida i povreda zbog svog gubitka i doživljavaju isceljenje.

Cilj je da postaneš celovita u telu, u duši i duhu, a SaveOne priručnik je odličan alat za to.

Ukoliko ste zainteresovane za ovaj program, kontaktirajte nas. Program se može organizovati onlajn i uživo u Beogradu dinamikom od jednog susreta nedeljno u trajanju od 2 sata.

Budući da ovaj program traje 12 nedelja i obuhvata 12 susreta, za pohađanje ovog programa Vas molimo da razmislite o uplati donacije koja bi pokrila naše troškove. Program može biti organizovan i individualno i u grupi i za svaku polaznicu je predviđen priručnik.

YouTube video

Svima je potrebno malo, a nekima i malo više pomoći. Bićemo uz vas.

Šta je važno da znate o prenalanoj dijagnostici?

Praćenje trudnoće u primarnoj zdravstvenoj zaštiti podrazumeva niz pregleda i testova, od kojih neki mogu da budu izuzetno stresni, kako za trudnicu i celu porodicu – tako i za bebu.

Faq 01

Pregled prenatalnih testova

Dabl test
Tripl verzija
Nipt

Dabl test

Dabl test se obično obavlja između 11. i 14. nedelje trudnoće. Dabl test je statistički test koji ne postavlja dijagnozu nego daje rezultat u vidu verovatnoće za neku od atipičnosti.

Rezultati dabl testa mogu da ukažu na hromozomske atipičnosti kod bebe. Ovaj test obuhvata ultrazvučni pregled i biohemijsku analizu majčine krvi. Prilikom ultrazvučnog pregleda, utvrđuje se da li beba ima nosnu kost i meri se bebina vratna brazda. Ovi faktori se dalje kombinuju s podacima o trudnici (broj godina, pušenje, broj trudnoća) i nalazima biohemijske analize dva hormonska markera (hCG i PAPPA).

Šta zapravo znači „statistički test”? To znači da ovaj test daje rezultate u obliku statističkog podatka. Na primer, rezultat od 1:100 znači da među 100 trudnica koje imaju iste parametre, jedna od njihovih beba ima navedenu atipičnost. Kod dabl testa postoji „cut off” linija, što znači da vrednost ispod te linije upućuje na povećanu mogućnost hromozomske atipičnosti. Ukoliko je statistička vrednost rezultata testa ispod ove linije, trudnica se obično upućuje na genetsko savetovanje.

Tripl test

Tripl test se obavlja između 16. i 20. nedelje trudnoće. Uz već navedene nalaze s ultrazvučnog pregleda, on u obzir uzima tri biohemijska parametra iz krvi majke (AFP, hCG i E3).

Kao i dabl test, ovo je nedijagnostički statistički test, i rezultate prikazuje kao verovatnoću koja, ukoliko je ispod „cut off” linije, obično rezultira uputom na genetsko savetovanje i neki od invazivnih dijagnostičkih testova.

Neinvazivni prenatalni test (NIPT)

Neinvazivni prenatalni test (NIPT) takođe spada u nedijagnostičke statističke testove. Procenjuje verovatnoću da beba ima neku od celog niza hromozomskih atipičnosti, a daje informaciju i o polu bebe. Ovim testom se analiziraju fragmenti bebine DNK (cf-DNA) poreklom iz placente, koji se mogu detektovati u majčinom krvotoku od pete nedelje trudnoće. Analiza se obavlja kada je udeo bebine DNK odgovarajući, najčešće od desete nedelje trudnoće. NIPT ima veću osetljivost od dabl i tripl testa, ali nipošto ne predstavlja sredstvo za postavljanje dijagnoze.

STATISTIČKI PRENATALNI TESTOVI

Dabl i tripl test dark (1)
Dabl sara1