„Ne mogu da čujem otkucaje srca Vaše bebe, izgovorila je ginekolog, porodična prijateljica, na drugom ultrazvučnom pregledu u 12. nedelji moje prve trudnoće. Te reči su zvučale poput nekog ružnog sna. Verovala sam da ću se uskoro probuditi i da će sve biti u redu…“.
Ovako svoju ispovest o prvom spontanom pobačaju započinje Mila Todorović, predsednica Centra ZA BEBE. Nakon početnog perioda neverice, zatim poleta i nade u pozitivan ishod, usledila je potraga za drugačijim lekarskim mišljenjima. Ipak, početno stanje je potvrđeno i ona se sa svojih 36 godina po prvi put suočila sa terminom „Missed“ i traumatičnim iskustvom gubitka željene bebe. Usledio je period neprospavanih noći, strepnje i zebnje, traganja za krivcem unutar sebe, a potom i među najbližima. Neizmerna bol ispunjavala je svaku poru njenog bića. Jedinu utehu pronašla je u veri. Tako je smogla snage da nastavi dalje u borbi za svoje potomstvo.
Ukoliko se jedna trudnoća završi spontanim pobačajem, ne znači da će isto biti sa svakom narednom, poručuju stručnjaci. Postoji više mogućih uzroka koji povećavaju rizik nastanka spontanog pobačaja: od hormonalnog statusa majke, preko infekcija, problema sa grlićem materice, dijabetesa i narušene funkcionalnosti bubrega, do oboljenja štitne žlezde i sl.
Problem u radu Miline štitne žlezde otkriven je nekoliko meseci nakon gubitka bebe. Pridržavajući se terapije i saveta lekara ubrzo dolazi do nove trudnoće koja se odvijala bez ikakvih poteškoća, a sam porođaj je bio „kao iz udžbenika“. Jedna divna devojčica koja danas ima 15 godina došla je na ovaj svet.
Mila je imala jarku želju da svojoj devojčici podari brata ili sestru. Nakon tri godine ponovo je ostala trudna, ali ni ovoga puta nije bilo sreće te se tzv. vanmaterična trudnoća završila operacijom i gubitkom jednog jajovoda. Ona je tada shvatila da neće imati više dece i to saznanje je uvodi u već proživljene psihološke faze kao što su poricanje, neverica, ljutnja, zatim bezvoljnost, depresija i ravnodušnost, sve do perioda finalnog prihvatanja i obnavljanje snage za nastavak borbe.
„Spas je došao kroz ideju da pokrenem savetovalište koje bi pomagalo ženama i parovima koji se suočavaju sa kriznim situacijama u trudnoći, bilo da imaju nedoumica da li da zadrže začetu bebu ili se suočavaju sa teškim bolom izazvanim naglim prekidom trudnoće. Danas, 12 godina kasnije, naše savetovalište je zaslužno za mnoge živote malih velikih ljudi. Pružili smo utehu i mnogim ženama koje su izgubile svoje bebe spontano ili su podlegle pritiscima i odlučile se na prekid trudnoće. Zato je misija našeg Centra ZA BEBE da svaka beba bude dobrodošla, a da se ženama koje prolaze kroz krizne situacije u trudnoći omogući podrška u cilju podele tereta koji ne mogu same da iznesu“, poručuje predsednica Centra ZA BEBE.