18
apr2025

Ruzveltova 23, Beograd, Srbija

+381 64 955 15 04

Kriza u braku ili partnerskom odnosu

Testovi header opt

Trudnoća i prva godina nakon rođenja deteta se često predstavljaju kao najsrećniji period života svakog roditelja. Da li je to baš tako? Dolazak bebe i neminovna promena prioriteta koja sledi može izazvati strah od odgovornosti i neizvesnost, te se neretko partnerska veza može naći u krizi.

Iako se smatra da nema veće sreće za čoveka u životu od uspelog fizičkog, emotivnog i duhovnog sjedinjenja sa voljenom osobom, parovi se često tokom perioda trudnoće i nakon rođenja bebe mogu suočiti sa nezadovoljstvom kao posledicom brojnih izazova. Mnogi roditelji se ne usuđuju da razgovaraju o ovim problemima, niti da potraže pomoć. Potiskivanje poteškoća u partnerskom odnosu može izazvati još veće probleme i dovesti do raskida veze ili razvoda sa dugoročnim posledicama za supružnike/partnere i decu.

Stoga je od velike važnosti da se partneri  blagovremeno pripreme za izazove koje donosi roditeljstvo i već na početku veze razgovaraju da li žele decu i kada i kako bi reagovali u slučaju neplanirane trudnoće. Trudnoća se nekada može dogoditi i neplanirano, ali devet meseci koliko traje trudnoća ostavlja dovoljno vremena partnerima da se pripreme za promene koje dolaze.

Jedan od načina preveniranja potencijalne partnerske krize jeste i partnersko savetovanje. Savetovanje otvara postor za pregovaranje, kao i povećanje kapaciteta za prihvatanje različitosti i unapređenje međusobne komunikacije davanjem podrške međusobnom razumevanju.

Bg (1)